Jak prodat Eskymákovi kus ledu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak byste prodali Eskymákovi kus ledu?

Já hned v prváku na MKPR (FSV UK, 2012), kde doktor Pavel Dolanský dal do pléna možnost připravit si persvazivní projev na toto téma. Chopil jsem se toho a připravil následující projev, na který dodnes někteří moji spolužáci vzpomínají. Je mi jasné, že v psané formě to nemá patřičnou energii, ale myslím, že si i tak zaslouží zveřejnění. Už jen kvůli tomu, aby nezůstal u ledu… 🙂

Ocitáme se tedy na pomyslné konferenci přesvědčovacích technik…


Vážené dámy, vážení pánové,

jmenuji se Miroslav Slíž a jsem podomní prodejce ledu. Dnes jsem zde proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti ohledně prodeje ledu za severním polárním kruhem.

Představme si mou každodenní rutinu, kterak obcházím domácnost od domácnosti, iglú od iglú, a nabízím led.

Přijdu tedy k jednomu iglú, zazvoním a otevře mi pan Eskymák. V ten okamžik nastává chvíle persvazivního projevu, o který se chci s vámi podělit…

„Dobrý den, pane Eskymáku! Jdu takhle kolem Vašeho iglú a říkám si: To je ale nádherné iglú! Jeho majitel musí být určitě velmi zručný a pečlivý. Zkrátka radost pohledět! Když vidím, jak nádherné iglú jste postavil z běžného ledu a sněhu, říkám si, co byste asi dokázal s prémiovým ledem Arctic Exclusive naší společnosti ICE ICE Pingui?

Asi si říkáte, proč byste měl chtít nějaký jiný led, když máte tak krásné iglú z běžného ledu. Bohužel, pane Eskymáku, Vaše iglú nebude krásné napořád. Kvůli globálnímu oteplování, které nás všechny tak moc ohrožuje, se budete zanedlouho dívat, jak Vám Váš krásný příbytek taje před očima. Smutná představa, co říkáte?

Ale Vy máte štěstí, pane Eskymáku, protože Vám nabízím celou škálu ledů, které jen tak neroztají. Říkáte si: Jak je to možné? Přece znám led, je ho tady všude plno…

Není led jako led, pane Eskymáku! Dovolte mi příklad:

Photo by Ciprian Morar on Unsplash

Toto je led, který znáte. Běžný svrchní led, kterého je tady všude dost, ale naše společnost používá pro prémiovou řadu ledových bloků Arctic Exclusive výhradně ten nejkvalitnější led ze samotného středu ledovce, který je ukryt pod hladinou moře. Lepší led nenajdete!

Led Arctic Exclusive je vskutku úžasný, jak dokazují i mnohé studie. Jaké výhody z použití tohoto ledu pro Vás plynou? Led Arctic Exclusive je odolnější než kterýkoliv běžný led. Zatímco Vašemu sousedovi bude tát jeho iglú, Vy si Vašeho iglú budete užívat ještě dlouho poté, co sousedovi zbude jen louže!

Pokud je náš led takto odolný, tak je jasné, že bude i lépe izolovat a Vy si tak budete užívat většího komfortu než doposud.

Další úžasnou vlastností našeho ledu je jeho krása. Na první pohled z něj vyzařuje luxus a exkluzivita, ale to není vše! Můžete si vybrat ze široké škály bílých barev a přizpůsobit, tak ledové bloky pro Vaše iglú Vašim snům, které přestanou být sny a stanou se skutečností s naším ledem Arctic Exclusive!

Pokud byste zatoužil po něčem exotičtějším, tak Vám mohu nabídnout speciální prémiovou řadu ledů z Antarktidy – Antarctic DeLuxe.

Tak jako tak, co bychom to byli za společnost, kdybychom Vás za Váš zájem neodměnili? Proto od nás k objednávce dostanete zdarma zásobník ledu plný kostek ledu ICE DRINK Exclusive, které jsou samozřejmě také té nejvyšší kvality ze samotného středu ledovce, aby Váš drink vydržel dlouho ledově vychlazený i pokud se vydáte na dovolenou někam do teplejších krajin. Ledové kostky ICE DRINK Exclusive si můžete vzít s sebou.

Pokud si objednáte ihned, získáte zcela zdarma jedinečný artefakt – kus ledu z ledovce, který potopil Titanic. Říkáte si, že je to nemožné? Pane Eskymáku, je to možné!

K Vaší objednávce prémiového ledu pro Vaše iglú za velmi přijatelnou cenu získáte zdarma zásobník na led s kostky ledu pro Váš drink a výjimečný artefakt – kus ledu z ledovce, který potopil Titanic! Jsou na něm dokonce stopy červené barvy jako důkaz, že se opravdu jedná o originál, což Vám dosvědčí i certifikát, který k tomu získáte.

Pane Eskymáku, nenabízím Vám tady pouze exkluzivní prémiový led s mnoha výhodami. Nabízím Vám zcela nový život! Nabízím Vám štěstí, radost, bezpečí a úspěch! Podpis tady a tady.“

A takto už jsem prodal mnoho tun našeho exkluzivního ledu a změnil mnoho životů k lepšímu.
Děkuji za pozornost.


Pokud vám to silně připomíná legendárního Horsta Fuchse a teleshoppingy, tak máte pravdu.
Za led si můžete dosadit jakýkoliv produkt a za pana Eskymáka jakéhokoliv konzumenta. Ty praktiky jsou podobné.

Absurdní je samozřejmě situace, kdy Eskymákovi prodáváte led. Ale v podstatě je to stejné, jako když někomu prodáváte věc, kterou nepotřebuje. V dnešní konzumní společnosti to ale moc lidem absurdní nepřijde.

A tak jsme zaplaveni věcmi, po kterých zatoužilo naše ego, ze kterých zanedlouho bude odpad. Takže led nemusí být ledem a máme tu problém, kterému musíme čelit…

Planeta, či plasty? Autor: Jorge Gamboa, National Geographic

Více o tématu ve speciálu National Geographic