Jak na lepší brainstorming a více kreativních nápadů

14 tipů pro lepší brainstorming

Znáte ty brainstormingy, kde polovina týmu mlčí, slovo přeskakuje mezi pár nejaktivnějšími a po hodině se dojde k tomu, že se vlastně k ničemu nedošlo a ještě k tomu se pár lidí rozhádalo?

Při odchodu z takového meetingu pak o sobě někteří tvrdí, že to pro ně není, protože nejsou kreativní a dál se utvrzují v tom, že jsou pro ně brainstormingy ztrátou času. Znám dokonce firmy, kde už se na kolektivní tvoření zanevřelo úplně právě kvůli plýtvání časem.

Přitom to může proběhnout mnohem lépe. Stačí udělat pár organizačních změn, zapojit více metod a pozvat si k tomu někoho zvenčí, který může celý kreativní proces lépe vést a obohatit ho svými zkušenostmi, novými nápady i nezaujatým pohledem. Zkrátka rozproudit společnou kreativitu tak, že se i zapřísáhlí „antikreativci“ budou cítit jako Don Draper (kreativní eso seriálu Mad Men) a vy získáte efektivní tvůrčí metodu.

Tady jsou moje osvědčené tipy, jak roztočit kola kreativity na maximum:

1. Definujte si záměr

42. I takový může být výsledek brainstormingu, pokud si nepoložíte správnou otázku, nevydefinujete specifický záměr kreativního sezení. Pamatujte, že čím specifičtější zadání bude, tím bude brainstorming efektivnější. Nemusíte tedy nutně hledat odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec

2. Vyberte vhodné účastníky

3 až 9 účastníků je ideální rozmezí pro efektivní brainstorming. Jakmile si vydefinujete záměr, tak vám přirozeně vyplynou i lidi, které potřebujete zapojit. Jste malý tým o sedmi lidech? Paráda, výběr máte usnadněný – zapojte všechny! U větších týmů vybírejte pečlivě lidi, kteří k tomu opravdu mají co říct, ale myslete také na to, že potřebujete široké spektrum názorů a pohledů na věc, takže vybírejte lidi i mimo vaší bublinu.

V ideálním případě můžete zapojit i někoho nezaujatého zvenčí, který o dané věci třeba uslyší poprvé, ale díky svým zkušenostem vám může přinést cenné nápady. Všechny pozvěte s dostatečným časovým předstihem, aby se termín brainstormingu mohl vyladit bez narušování.

3. Najděte si vhodné místo a čas

„Hele lidi, potřebujeme pohnout s nápady pro ten nový projekt, tak než půjdeme dneska domů, tak si na to tady chvíli sedneme, ju?“ Nesedneme. Takovým přístupem společné kreativní tvoření, které by mělo být radostí pro všechny zúčastněné, jen znechutíte.

Čas brainstormingu volte ideálně vždy dopoledne, kdy jsme ještě všichni čerství. Místo zvolte tak, abyste tam všichni mohli sedět v kruhu, každý viděl na všechny a všichni si byli rovni. Zvolte zasedačku, relax room nebo prostě místnost, která je vám nejsympatičtější. Mějte k dispozici flipchart, tabuli nebo jiný způsob pro společný zápis nápadů tak, aby byly na očích. V ideálním případě by místo mělo disponovat i projekční technikou pro promítaní inspirace čí důležitých podkladů.

4. Informujte předem. Stručně a jasně

Všem účastníkům pošlete ideálně 2 dny předem základní informace o brainstormingu a jeho záměru. Přidejte nejdůležitější data, výtah z analýz, reportů apod., která k tématu považujete za důležité, aby je účastníci znali. Nechtějte ale po lidech domácí úkoly. Nikdo nechce číst sáhodlouhé elaboráty, ale každý si rád přečte stručné shrnutí, aby se mohl myšlenkově naladit.

5. Nenechte se rušit

Během brainstormingu by měla být všechna „chytrá“ zařízení vypnutá, aby nás nerušily telefonáty, maily, zprávy atd. Takže i ti, kteří mají potřebu být neustále vyrušováni a nosí „chytré“ hodinky, by je měly odložit, nebo alespoň všechna taková zařízení přepnout do letových režimů.

Tím nejdůležitějším a nejchytřejším zařízením kreativního tvoření jste vy. Váš mozek, vaše srdce, vaše duše, vaše tělo. Neboť tvoříme celým svým já.

Všichni zúčastnění by měli mít pro brainstorming pevně vymezený čas. Různě odbíhající/přicházející lidé mohou celý kreativní proces zničit. Tomu lze snadno předejít dobrým naplánováním.

6. Určete moderátora a zapisovatele

Při brainstormingu jsou si všichni rovni, nicméně je dobré určit člověka, který bude hlídat dynamiku společného tvoření a čas. Přirozeně je to člověk, který brainstorming svolal. Uvede nás do tématu, upřesňuje případné nejasnosti a na závěr shrne výsledky a navrhne další kroky.

Všechny nápady by se měly zapisovat. Stačí heslovitě formou, na které se shodnete. Můžete psát na tabuli/flipchart, lepit post-ity, dělat myšlenkové mapy. Můžete to dělat společně, kdy každý píše svůj nápad, nebo zvolit zapisovatele. Tím může být někdo ze skupiny, pak by tato role měla rotovat. Pokud se chcete všichni maximálně soustředit, je dobré pozvat si jako zapisovatele někoho mimo brainstormingovou skupinu.

7. „Morfujeme!“ Prostě to rozprouděte

Znáte tu poučku, že základem dobré prezentace je nějaký icebreaker, kterým prolomíte ledy mezi vámi a publikem a nastartujete soustředění? U brainstormingu je to stejné. Prostě potřebujete z té party lidí, kteří ještě před chvílí plnili excely nebo mají plnou hlavu úkolů, aby se z nich stali kreativní Strážci vesmíru! Takže morfujeme!

Kreativní sílu megazordu rozproudíte nejlépe krátkou společnou úvodní aktivitou. Můžete si zatančit, zazpívat, zabubnovat, hrát si se slovy, prostě se na úvod nějak společně vyblbnout. Jasně tím oddělíme brainstorming od předchozí aktivity, osvěžíme tělo a mysl a navodíme tvůrčí atmosféru, kde je všechno dovoleno.

Cílem je všechny zapojit a rozzářit jejich úsměvy. Pokud se někteří neznají, tak je i touto aktivitou seznámit. Možností je plno. Hrajme si!

8. Nehodnoťte

Základním pravidlo brainstormingu. Každý nápad je dobrý. I ta největší hovadina může v někom probudit ten nápad, na který jste čekali.

9. Ego dejte stranou

Při brainstormingu jsme si všichni rovni, stejně jako jsme si všichni rovni jako lidé. V osvícenějších organizacích to už pochopili, ale většinou to ještě pokulhává. Prostě i ten největší CEO s MBA za jménem je na stejné úrovni jako trainee nebo uklízečka. Jejich nápady mají stejnou váhu. V ideálním případě bychom si při společném tvoření měli všichni tykat, aby maximum bariér zmizelo.

A hodně důležité: nelpěte na svých nápadech. Jde o kolektivní tvoření, jehož výsledek přesahuje jednotlivce. Oddejte se tomu.

10. Zapojte všechny na maximum střídáním metod

Sice jsme si všichni rovní, ale každý je jiný. Extroverti, introverti, někdo se stydí, nebo má pocit, že jeho nápad není dost dobrý… Potřebujeme znát nápady všech a musíme jim proto dát ty nejlepší podmínky, aby každý mohl zazářit.

Metoda volného brainstorming, kde každý chrlí nápady, jak ho napadnou, nemusí být nutně celou výplní vašeho kreativního sezení (nebo stání 🙂 ). Zkuste i jiné metody. Mně se třeba osvědčila kombinace brainstormingu s poradním kruhem, při kterém děláme několik koleček jeden po druhém, takže každý má prostor přidat svou trošku do mlýna.

Můžete zkusit také formu tichého brainstormingu, který může být ideálním rozjezdem, pokud ve skupině máte více introvertů a pár dominantních jedinců, kteří velmi rychle ovládnou prostor. Jak na to? Každý na papír napíše 1-3 nápady k tématu a podá ho po směru hodinových ručiček dál. Následně má každý příležitost rozvinout nebo doplnit nápady na papíru kolegů. Děláme to tak dlouho, dokud k nám nedoputuje náš původní papír. To znamená, že každý měl možnost seznámit se s nápady ostatních, které mohl rozvinout. Ideální startovní čára pro další fázi – teď již volného brainstormingu, kde z toho může vykrystalizovat to nejlepší.

11. Dejte si pauzu a inspirujte se

Neexistuje norma pro správně dlouhý brainstorming, vždy záleží na dynamice skupiny, záměru a dalších faktorech. Obecně můžeme říct, že se pohybujeme někde mezi 1 a 2 hodinami. Po každých cca 45-60 minutách by měla být krátká přestávka. Stanovte si vlastní časový rámec a snažte se ho držet.

Ideální je do prostředka programu zasadit inspirativní blok, kde si můžete vzájemně posdílet/promítnout inspirativní videa, případové studie či cokoliv relevantního k tématu. Teď je ten čas, kdy můžete probudit svá „chytrá“ zařízení a googlit o sto šest.

Já například dělám kombinované kreativní workshopy s názvem Kreativní kruhy, které trvají kolem 3 hodin, mají ale přesně daný harmonogram se střídáním metod, blokem inspirací i přestávkami. Takže se pořád něco děje a udržujeme kreativní proudění na maximum.

12. Shrňte si to a určete další kroky

Na závěr si shrňte výsledky společného tvůrčího úsilí. K čemu jste došli? Které nápady nejvíce rezonují s vámi a vaším záměrem? Nalezli jste ideální řešení? Skvěle, určete si další kroky.

Máte plno nápadů, ale zatím z toho nevylezlo to pravé? To je v pořádku, dejte tomu čas. Pečlivě si uložte poznámky (zápis brainstormingu), vyfoťte tabuli, nasdílejte myšlenkové mapy…

Společně si naplánujte další kreativní sezení, kde z toho vydestilujete to nejlepší buď ve stejném složení, nebo již v nějaké komornější formě. Každý má mezitím prostor se k tomu v myšlenkách věnovat sám. Ne nadarmo se říká, že nejlepší nápady vás napadnou ve sprše…

13. Repete!

Nejlepších výsledků dosáhnete, když společné kreativní tvoření zařadíte pravidelně do kalendáře vaší organizace. Jsem si jistý, že témat najdete habaděj.

14. Vyzkoušejte Kreativní kruhy

Baví mě kreativní proces, tvoření ideí, strategií. Vždycky jsem věděl, že je to moje silná stránka. Přes devět let se pohybuji v marketingové branži a s každým novým klientem víc a víc krystalizovala představa, jak celý kreativní proces zefektivnit.

Kreativní kruhy jsou unikátní tvůrčí metodou, kterou jsem vytvořil na základě svých zkušeností s desítkami klientů z komerční i nekomerční sféry. Nesou v sobě to nejlepší z kreativní bouře brainstormingů, sdíleného know-how mastermind skupin a kolektivní inteligence poradních kruhů. To vše s přidanou hodnotou mých devítiletých zkušeností v marketingové komunikaci a kreativity sobě vlastní. 🙂 

Kreativní kruhy jsou efektivní metodou, která využívá naplno kreativního potenciálu vašeho týmu v kombinaci s nezaujatým pohledem zvenčí. Přináší nové nápady, inspiraci a spojitosti. Kreativní kruhy navíc významně podporují vztahy v týmu a celkovou firemní kulturu

Během 3 hodin společně dojdeme ke konkrétnímu výsledku ušitému na míru vašim potřebám. Je jedno, jestli jde o komunikační strategii, vývoj nového produktu, nastavení brandu či interní komunikace. Tento postup je široce uplatnitelný, protože předpokládá, že řešení je ve vás. Já vám pomohu ho najít a rozproudit vaši kreativitu k vytouženému řešení. Tak co, rozproudíme spolu kreativitu na maximum? 🙂

Zjistěte více informací o Kreativních kruzích a domluvme se na úvodní schůzce.

Kreativní kruhy brainstorming